Dějepis

Referát pro 9. A - 2022/2023

Každý žák si vybere jedno povinné téma. Termín - dle probíraného učiva. Kritéria hodnocení - stejná jako u mluvního cvičení v českém jazyce (rozsah 4 - 6 minut).

Nabídka: Tomáš Garrigue Masaryk, Tomáš Baťa a pásová výroba, Sokol, funkcionalismus, světová hospodářská krize, Adolf Hitler, operace Barbarossa, atentát na Heydricha, válka v Tichomoří, život v protektorátu, holocaust, NATO a Varšavská smlouva, korejská válka, válka ve Vietnamu, karibská krize, plánované hospodářství, politické procesy, pražské jaro 1968, dobývání vesmíru, Charta 77, Václav Havel, rozpad "východního" bloku

Máte-li zájem o další téma/referát, přijďte se domluvit.


JAK NA REFERÁT? 

1. Výběr vhodného zdroje informací k zadanému tématu. 

Využijte knihu/časopis/webovou stránku/televizní pořad určený vaší věkové kategorii - žák základní školy. Ideální je zkombinovat několik materiálů různého druhu. Nepoužívejte příliš zdroje vhodné pro středoškoláky či vysokoškoláky, které předpokládají hlubší znalost tématu, jinou slovní zásobu a způsob vyjadřování. 

2. Přemýšlejte nad obsahem. Zjistěte, které informace považuje za důležité vaše učebnice či pracovní sešit, a doplňte je o zajímavosti k tématu. Vaše spolužáky nebude zajímat to, co nezajímá ani vás. Referát není telefonní seznam vlastních jmen, soupis letopočtů (které si za minutu nikdo nepamatuje) ani slovník cizích slov. Očekáváme především odpovědi na otázky: "Proč se o události/osobnosti učíme? Čím výrazně ovlivnila naše dějiny?"

3. Vytvořte si osnovu referátu. Nepovinné, ale doporučené: Ke každému bodu vytvořte jednu stranu v miniprezentaci - obrazový doprovod referátu s popiskou. Referát nečteme (písemný podklad se hodí, posílí vaši jistotu, použijete v případě absolutního "okna"). Popisku (bod osnovy) vysvětlíte, doplníte důležité informace, odvyprávíte příběh ... ( Vyzkoušejte k jedné popisce 3-5 vět vlastními slovy.) Myslete na to, že cílovou skupinou jsou vaši spolužáci, a proto volte přiměřený obsah a jazykové prostředky.

4. Obrazový podklad k referátu (miniprezentaci) zašlete na mou emailovou adresu nejpozději den předem.

5. Při představení historické události/osobnosti mluvíte stručně, jasně a výstižně. Opíráte se o obrazový materiál s popiskami, který je osnovou vašeho mluvního projevu. Někteří vaši spolužáci nebývají nejvzornějšími posluchači, proto je vhodné v několika posledních větách (např. 5) shrnout to nejpodstatnější = to, co by si měli spolužáci zapsat a zapamatovat.

6. Máte-li dotazy ke způsobu vypracování a předvedení referátu, ptejte se včas.

7. Závěrem několik vhodných knižních titulů. Ve školní knihovně najdete i časopis Časostroj.



"Štrachání" - projekt pro 9. ročník

Poznejte svou minulost, poznejte minulost své rodiny, bydliště... V předvánočním čase proběhne projektová hodina,která bude zaměřena na minulost každého z nás. V následujících měsících prohrabejte vaše (prarodičů či jiných příbuzných) domácí skříně, půdy, skladiště a najděte co nejstarší zajímavý předmět (kuchyňské nádobí, fotografii, kus oděvu, ozdobu, knihu...). Zjistěte jeho historii. V průběhu projektové hodiny budete svůj nález prezentovat (ústně, písemně formou plakátu A3, předmět prosím doneste).


Kalendárium 20. století - pro 9. ročník

Nepovinné. Referáty pro 9. ročník jsou zaměřeny na významné události a data 20. století, popř. 21. století. Žák si vybere aktuální významnou politickou, společenskou, uměleckou či sportovní událost - den a měsíc události má své výročí v týdnu, kdy má žák minireferát ( např. událost bude mít v týdnu prezentace minifererátu své 20. výročí). Žák představí událost stručně ústně (mluvní cvičení), může doprovodit obrazovým či zvukovým materiálem a připraví plakát A3. Hodnoceno jako aktivita.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky